Trajnimi i projektit “Bashki të forta”

U zhvillua trajnimi, në lidhje me fuqizimin e strukturave drejtuese të këshillave bashkiake të qarkut të Korces, i mbështetur nga projekti “Bashki të forta”, një projekt i financuar Agjensia Zviceriane per zhvillim dhe bashkepunim dhe Qeveria Suededeze qe implementohet nga Helvetas.

Ky trajnim synoi:

Rritjen e permiresimin e kapaciteteve drejtuese të lidershipit të këshillave bashkiake, duke u fokusuar te proceset vendimmarrëse dhe menaxhimi efektiv i institucioneve lokale.

Forcimin e transparencës dhe llogaridhënies në qeverisjen lokale dhe mënyrat për të përmirësuar komunikimin me qytetarët dhe aktorët e tjerë të interesit.

Nxitjen e pjesëmarrjes së qytetarëve në proceset vendimmarrëse, duke fuqizuar zërin e tyre përmes mekanizmave që lehtësojnë dialogun midis qytetarëve dhe përfaqësuesve të zgjedhur.

Zhvillimin e politikave efektive lokale: Njohja me praktikat më të mira të hartimit dhe zbatimit të politikave që përmbushin nevojat e qytetarëve dhe adresojnë problematikat dhe sfidat me te cilat perballet komuniteti.