Dasma Shkodrane” në Korçë

Dasma Shkodrane” në Korçë

Korça dhe Shkodra dy qytete me kulturë të përafërt e që kanë treguar se përshtaten e shkojnë kaq shumë me njëra-tjetrën, këtë herë bëhen bashkë tek “Dasma Shkodrane” në Korçë.

Tek Pazari i Vjetër, data 6 tetor, ora 18:00.

Zhvillohet edicioni i tretë i Kampionatit të Dominosë

Zhvillohet edicioni i tretë i Kampionatit të Dominosë
Bashkia Korçë në bashkëpunim me Fondacionin Dorcas dhe Misionin Emanuel zhvilluan këtë kampionat për të moshuarit në Korçë, në kuadër të Ditës Botërore të të Moshuarve. Ata kaluan disa orë nën shoqërinë e njëri-tjetrit duke u argëtuar nëpërmjet lojës së dominosë.

Përfundon me sukses edicioni i 17 i Festës së Birrës

Përfundon me sukses edicioni i 17 i Festës së Birrës

Ka përfunduar edicioni i 17-të i Festës së Birrës në Korçë, eventit më të madh veror në Shqipëri.

 

read more

Pjesëmarrje e jashtëzakonshme në natën e parë të Festës së Birrës

Pjesëmarrje e jashtëzakonshme në natën e parë të Festës së Birrës

Rreth 10 000 persona morën pjesë në natën e parë të Festës së Birrës në Korçë. Kanë mbetur edhe katër netë elektrizuese me super muzikë dhe këngëtarët më të mirë shqiptarë e të huaj.

Biletat e koncertit mund të blihen online në linkun www.vivere.al dhe në çdo pikë WESTERN UNION kudo në Shqipëri, si edhe në biletarinë e dedikuar në hyrje të festës.

 

 

Zhvillohet edicioni i shtatë i Panairit të Librit

Zhvillohet edicioni i shtatë i Panairit të Librit
Zhvillohet në Korçë edicioni i 7 i Panairit të Librit “Korça 2023”. Në këtë panair lexuesit do të kenë mundësi të zgjedhin titujt dhe autorët e preferuar me kosto më të ulët. 17-21 gusht, ora 10:00-13:00 / 15:00-22:00 tek zona këmbësore.

Festojmë së bashku në Dardhë

Festojmë së bashku në Dardhë

Tashmë e kthyer në një traditë, Festa e Dardhës synon të promovojë natyrën e mrekullueshme, vlerat kulturore dhe historike të zonës. Produkte vendase, muzikë dhe aktivitete të tjera do të jenë pjesë e Festës së Dardhës.

16 GUSHT, ora 10:00

Transporti FALAS

Nisja tek Gjimnazi "Themistokli Gërmenji", ora 08:30

Përfundon Mik Festival

Përfundon Mik Festival

Me atmosferën e natës së tretë të MIK Festival u përmbyll ky edicion në zonën e ish vaskave të peshkut në Drenovë, aty ku me mbështetjen e Fondit Shqiptar të Zhvillimit sapo ka filluar ndërhyrja për ndërtimin e zonës më të madhe të koncerteve dhe jetës së natës në Shqipëri si pjesë e projektit madhor POLI i JUGUT. Ky festival solli artistë të ndryshëm ndërkombëtarë të cilët performuan gjatë këtyre netëve.

Festa e Lakrorit në fshatin Polenë

Festa e Lakrorit në fshatin Polenë

Festa e Lakrorit është kthyer tashmë në një traditë dhe ka për qëllim gjallërimin e jetës turistike, por edhe ruajtjen e traditës së gatimit tradicional korçar, lakrorit në saç.

Jo vetëm shije por edhe argëtim ashtu siç vetëm Korça di ta sjellë!

12 gusht, Polenë.

Transporti ofrohet falas. Nisja tek Gjimnazi “Themistokli Gërmenji”, ora 18:00

Fundjavat festive në Korçë

Fundjavat festive në Korçë

Gjon Mili, Jazz & Blues Festival" solli në fundjavë në Pazarin e Vjetër të Korçës një mbrëmje fantastike. Ky festival që promovon figurën e Gjon Milit, fotografit korçar me famë botërore vjen për të disatin vit rradhazi në Korçë.

MIK FESTIVAL, eventi artistik më i madh i muzikës internacionale në Shqipëri po afron

MIK FESTIVAL, eventi artistik më i madh i muzikës internacionale në Shqipëri po afron

MIK FESTIVAL, është eventi artistik më i madh i muzikës internacionale në Shqipëri, i cili vjen në Korçë në edicionin e tij të gjashtë, në datën 28-30 korrik.

Do të jenë 3 netë të bukura të mbushura me tinguj, emocione dhe muzikë të mrekullueshme.

Bëhu mik i Korçës dhe shijo magjinë e këtij eventi!

back