Karnavalet e Korçës

Karnavalet e Korçës

Korça çeli sezonin turistik me Festivalin Ndërkombëtar të Karnavaleve! Një atmosferë e mrekullueshme kudo në sheshe, rrugë e rrugica me karnavale e maska u përcoll nga një prej eventeve më të mëdha siç janë karnavalet. Pas paradës së grupeve të ndryshme vendase dhe të huaja, u mbajt në Pazarin e Vjetër "Carnaval Party".

 

 

Dekori i Festivalit Ndërkombëtar të Karnavaleve

Dekori i Festivalit Ndërkombëtar të Karnavaleve

Thuajse gati dekori i Festivalit Ndërkombëtar të Karnavaleve!

Korça ju fton të jeni pjesë e festës më të bukur që çel sezonin turistik. Në 4 QERSHOR, zgjidh maskën apo veshjen tënde dhe bëhu pjesë e karnavalit.

Korça, çel sezonin turistik veror

Korça, çel sezonin turistik veror

Bashkë me ju, artistë dhe me shumë miq që do të vizitojnë nesër Korçën, do të çelim sezonin turistik. Gjatē gjithë ditës nesër grupet e karnavaleve do të jenë në çdo cep të qytetit.

read more

Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve

Korça, çel sezonin turistik veror në 12 qershor me Festivalin Ndërkombëtar të Karnavaleve. Parada e Karnavaleve do të fillojë në orën 18:00, tek Bulevard Republika, rrugicat e lagjeve tradicionale, shëtitore "Fan Noli", përgjatē Zonës Këmbësore dhe do të kulmojë tek Pazari i Vjetër. Gjatë gjithë ditës grupet e karnavalit do të shëtisin në çdo cep të qytetit, dhe ju keni mundësinë të bëni foton tuaj. Në 12 qershor, ZGJIDH MASKËN TËNDE dhe bashohu me ne!

KARNAVALE 2021 SPOTI

Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve

Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve

Kjo fundjavë në Korçë do të jetë fantastike! Rezervo datën 12 qershor. Merr pjesë në festën magjike të karnavaleve, shëtit në destinacionet më të bukura turistike, shijo ushqimet tradicionale, shkrep një foto! Të gjitha rrugët këtë fundjavë të çojnë në qytetin e festave!

Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve

Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve

Karnavalet po afrojnë! Zgjidh maskën tënde dhe bëhu pjesë e magjisë! Ju presim në datë 12 qershor në Korçë!

Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve

Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve

Në 12 qershor Korça çel sezonin turistik veror me Festivalin Ndërkombëtar të Karnavaleve. Eja në Korçë dhe bëhu pjesë e një feste të mrekullueshme me maska, ngjyra, argëtim dhe spektakël! Ju presim!

Karnavalet e Korçës

Karnavalet kanë filluar të festohen në Korçë para viteve ’40, periudhë në të cilën jeta kulturore në këtë qytet ka qenë e larmishme. Megjithëse një festë pagane , Karnavalet më vonë festoheshin ditën e Ndjesave në muajin Shkurt. Veç individëve të shumtë të veshur karnavale, kishte edhe grupe me kitara, këmbajka dhe maska butaforike si koka kafshësh dhe njerëzish.

Karnavalet e Korçës morën një hov të madh pas krijimit të shoqërive kulturore si “Rinia Korçare” etj. Në këtë periudhë karnavalet shoqëroheshin me mandolina, kitara dhe këngë humoristike. Festimi i Karnavaleve u ndërpre pas viteve 60, për të rifilluar në kushte të tjera shoqërore pas viteve 90.

Ringjallja e traditës së vjetër

Korça është një ndër qytetet e para që rizgjoi traditën e karnavaleve duke krijuar në vitin 1992 Shoqatën e Karnavalit si pjesë e Shoqatës Kombëtare të Karnavalit Shqiptar. Në 10 Prill të vitit 1994, në Korçë organizohet Festivali i Parë Ndërkombëtar i Karnavalit në Shqipëri. Një vit më pas organizohet Festivali i dytë Ndërkombëtar i Karnavalit me përmasa akoma më të mëdha. Që nga ky vit dhe deri në vitin 2008, grupi i Karnavaleve të Korçës është përfaqësuar në një sërë festivalesh ndërkombëtare të organizuara në vende të ndryshme europiane.

Karnavalet sot

Karnavalet që nga viti 2008 çelin sezonin turistik të qytetit të Korçës në muajin qershor duke i paraprirë festave të shumta që organizohen nga Bashkia e qytetit gjatë sezonit veror. Në vitin 2008, organizohet Festivali i Tretë Ndërkombëtar i Karnavaleve, i cili solli një numër të madh pjesëmarrësish dhe përmirësim të ndjeshëm të treguesve cilësorë të organizimit dhe performancës. Rikthimi i kësaj feste popullore u mirëprit nga banorët e këtij qyteti dhe tërhoqi vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj, duke rifituar statusin e festës simbol të qytetit.

back