Konkursi i Karikaturës në Korçë

Për herë të parë në Korcë është sjellë një konkurs karikature. Konkursi ku u prezantuan punime të 70 artistëve të rinj, është zhvilluar në ambjentet e Muzeut Kombëtar të Arsimit në kuadrin e Ditës së Europës. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin kryebashkiaku Sotiraq Filo, ambasadori rumun Nicanor Tekulesku, Jan Rudolf Shef i Seksionit Politik, Ekonomik dhe i Informacionit i Delegacionit të BE. Nën titullin “ Shqipëria drejt Integrimit në BE”, janë ekspozuar skicime të të rinjve nga i gjithë vendi të cilat edhe pse të realizuara me majën e lapsit, përmes një humori të hollë flasin shumë. Duke përshëndetur organizatorët dhe të pranishmit, kryebashkiaku Sotiraq Filo u shpreh se Integrimi Europian dhe plotësimi i standarteve europiane është një synim që duhet përmbushur nga të gjitha njësitë e qeverisjes vendore. Mjeshtri Bujar Kapexhiu theksoi se arti i karikaturës është drejt zhdukjes në Shqipëri, por aktivitete të tilla ku marrin pjesë të rinj të talentuar janë inkurajimi dhe mbështetja më e mirë për këtë gjini arti.

Nxënësit e shkollës së muzikës “Tefta Tashko Koço” performuan muzikë klasike dhe himnin e BE-së gjatë ceremonisë.

Për më shumë se një muaj qindra punime karikature u përgatitën nga të rinjtë, rreth sfidave me të cilat përballet vendi gjatë proçesit të integrimit në BE.