Konkurs për përzgjedhjen e operatorit të transportit të udhëtarëve me autobusë, në linjën e rregullt rrethqytetëse Kamenicë-Korçë-Kamenicë,

Copy of E PANJOHURA

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

BASHKIA E QYTETIT KORÇË

Dt. 02/ 10/  2015

NJOFTIM

Bazuar në Ligjin nr. 8308, dt. 18.3.1998, “Për Transportet Rrugore”, i ndryshuar, neni 15; Udhëzimin e Ministrit të Transportit, nr. 15, dt. 24.7.2007, “Për kriteret dhe procedurat e lëshimit të licensave, autorizimeve dhe çertifikatave për ushtrimin e veprimtarisë në transportin rrugor”, neni 17;  V.K.M. nr. 325, dt. 19.3.2008, “Për miratimin e rregullave për pranimin në veprimtarinë e operatorit të transportit rrugor të mallrave dhe të udhëtarëve, si dhe për njohjen e dokumenteve zyrtare, të caktuara për këta operatorë”, i ndryshuar; Ligjin nr. 8652, dt. 31.7.2000, “Për Organzimin dhe Funksionimin e Qeverisjes Vendore”, i ndryshuar:

Bashkia Korçë njofton zhvillimin e konkursit për përzgjedhjen e operatorit të transportit të udhëtarëve me autobusë, në linjën e rregullt rrethqytetëse Kamenicë-Korçë-Kamenicë, me tre orare nisje dhe kthimi në ditë.

Subjekti fizik ose juridik duhet të disponojë minimalisht një autobus të përshtatshëm për kryerjen e transportit të udhëtarëve dhe duhet të dorëzojë pranë Bashkisë Korçë dokumentacionin e mëposhtëm:

1.      Kërkesën.

2.      Formularin e autodeklarimit.

3.      Vërtetimet nga Prokuroria dhe Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë (për drejtuesin / drejtuesit e veprimtarisë).

4.      Dokumentacionin e kredibilitetit bankar.

5.      Çertifikatën e kompetencës profesionale në transportin rrugor.

6.      Çertifikatën e regjistrimit dhe ekstraktin e regjistrit tregëtar për të dhënat e subjektit, nga Q.K.R.

7.      Lejën e qarkullimit (për çdo autobus).

8.      Akt-vlerësimin në plotësimin e kushteve të komoditetit në transportin e udhëtarëve (për çdo autobus).

9.      Kontratat për sigurimin e detyrueshëm të automjetit dhe të pasagjerëve (për çdo autobus).

Dokumentacioni dorëzohet në origjinal ose fotokopje e noterizuar.

Në lidhje me pikën 4, vlerësimi i gjëndjes financiare duhet të jetë i barabartë ose që kapërcen shumën e përgjithshme të:

“60.000 lekë, për mjetin e parë dhe 30.000 lekë për çdo mjet shtesë.”

Në lidhje me pikën 5, sqarojmë se nga detyrimi për t’u pajisur me Çertifikatën e Kompetencës Profesionale përjashtohen subjektet të cilat zotërojnë jo më shumë se një automjet.

Dokumentacioni të paraqitet pranë Zyrës të Protokollit të Bashkisë Korçë, brenda datës 12.10.2015.

Për çdo informacion më të detajuar subjektet e interesuara mund të drejtohen pranë Bashkisë Korçë.

Datë, më ____/____/ 2015

FORMULARI I AUTODEKLARIMIT

Drejtuar: Bashkisë Korçë

I.

Unë i nënshkruari __________________________________________________,

emër                              atësia                         mbiemri

administrator / pronar / drejtues i veprimtarisë të subjektit ________________________, me seli në ______________________________________________________________, deklaroj që jam banues me adresë __________________________________________,  tel.________________, cel.________________, dhe me dokument identifikimi / pasaporte nr. ____________________.

Deklaroj që subjekti ____________________________ i regjistruar në organet tatimore me nr. NIPT-i ______________________, me vendim gjykate nr. _________, dt. ______________, ndryshuar me nr. _________, dt. _______________, me objekt veprimtarie aktiviteti për të cilin kërkoj të liçencohem; nuk është në proces falimentimi, nuk ka asnjë detyrim financiar ndaj të tretëve  (Drejtorisë të Përgjithshme të Taksave dhe Tatimeve, Organeve të Pushtetit Vendor).

Deklaroj që nuk jam në proces hetimi dhe në as proces gjyqësor, nuk jam shpallur fajtor për shkelje të ligjit të punës, legjislacionit të transportit dhe në veçanti për shkelje të rregullave lidhur me kohën e drejtimit dhe pushimit për drejtuesin e mjetit.

Deklaroj që njoh dhe zbatoj ligjin nr. 8308, dt. 18.3.1998, “Për transportet rrugore” dhe ndryshimet e tij, udhëzimin nr. 15, dt. 24.7.2007, “Për kriteret dhe procedurat e lëshimit te liçencave, autorizimeve dhe çertifikatave për ushtrimin e veprimtarisë në transportin rrugor”.

II.

Lloji i aktivitetit për të cilin aplikohet:

________________________________________________________

Kërkoj të pajisem me liçencë / autorizim / çertifikatë:

________________________________________________________

Deklaroj që për ushtrimin e aktivitetit të mësipërm zotëroj në pronësi ose me qira automjetet me targat e mëposhtme:

NR

TARGA

NË PRONËSI

ME QIRA

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Keni liçencë / autorizim / çertifikatë të mëparshme ?       Po ___,        Jo ____.

Nëse po, specifikoni fushat:

1. ___________________________, nr. _____, dt. ___________,

2. ___________________________, nr. _____, dt. ___________,

3. ___________________________, nr. _____, dt. ___________.

Keni dëshmi aftësie / kualifikimi ?           Po ___,           Jo ____,

Nëse po, specifikoni llojin:___________________________, nr.____, dt. ___________.

III.

Deklaroj në përgjegjësinë time te plotë se:

Të gjitha deklarimet e mësipërme janë të vërteta dhe në përputhje me legjislacionin në fuqi.

DEKLARUESI

(emër, mbiemër, firmë, vulë)

Shënim:

Kur aplikanti është një person fizik, formulari i autodeklarimit plotësohet nga vetë personi.

Kur aplikanti është person juridik, formulari i autodeklarimit plotësohet nga personi ose personat (administratori, pronari / pronarët) që drejtojnë efektivisht aktivitetin e transportit të ndërmarrjes.