Detyrat dhe kompetencat e këshillit komunal ose bashkiak

Këshilli bashkiak ka këto detyra dhe kompetenca:

* Miraton statutin e bashkisë, si dhe rregulloren e brendshme të funksionimit të vet.

* Zgjedh dhe shkarkon kryetarin dhe zëvendëskryetarin e këshillit.

* Emëron dhe shkarkon sekretarin e këshillit bashkiak.

* Miraton strukturën organizative dhe rregulloret bazë të administratës së bashkisë, të njësive e institucioneve buxhetore në varësi të bashkisë, si dhe numrin e personelit të tyre, kërkesat për kualifikimin, pagat dhe mënyrat e shpërblimit të punonjësve dhe të personave të tjerë të zgjedhur ose të emëruar në përputhje me legjislacionin në fuqi.

* Miraton aktet e themelimit të ndërmarrjeve, shoqërive tregtare, si dhe të personave të tjerë juridikë që krijon vetë ose është bashkëthemelues.

* Miraton buxhetin dhe ndryshimet e tij.

* Miraton tjetërsimin ose dhënien në përdorim të pronave të tretëve.

* Organizon dhe mbikëqyr kontrollin e brendshëm të bashkisë.

* Vendos për taksat e tarifat vendore, si dhe nivelin e tyre.

* Vendos për marrjen e kredive dhe shlyerjen e detyrimeve ndaj të tretëve.

* Vendos për krijimin e institucioneve të përbashkëta me njësi të tjera të qeverisjes vendore, përfshi subjektin e kompetencave të përbashkëta ose me persona të tretë.

* Vendos për fillimin e procedurave gjyqësore për çështje të kompetencës së vet.

* Zgjedh përfaqësuesit e këshillit bashkiak në këshillin e qarkut.

* Vendos për dhënien ose heqjen e mandatit të këshilltarit.

* Miraton norma, standarde e kritere për rregullimin dhe disiplinimin e funksioneve që i janë dhënë atij me ligj, si dhe për mbrojtjen dhe garantimin e interesit publik.

* Vendos për simbolet e  bashkisë.

* Vendos për emërtimin e rrugëve, të shesheve, të territoreve, të institucioneve dhe të objekteve në juridiksionin e bashkisë.

* Jep tituj nderi dhe stimuj.

* Vendos për rregullat, procedurat dhe mënyrat e realizimit të funksioneve të deleguara, në bazë dhe për zbatim të ligjit me të cilin bëhet ky delegim te bashkia.