100 vjetori i krijimit të shkollës së parë shqipe në fshatin Dardhë

100 vjetori i krijimit të shkollës së parë shqipe në fshatin Dardhë

Me këtë rast, u mbajt konferenca përkujtimore - shkencore për themelimin e shkollës së parë në gjuhën shqipe në Dardhë "1917-2017".

Vazhdon puna për ndërtimin e rrugës në fshatin Belorta

Vazhdon puna për ndërtimin e rrugës në fshatin Belorta

Projekti përfshin ndërtimin e rrugëve në 8 fshatra të Bashkisë Korçë me qëllim përmirësimin e ndjeshëm të infrastrukturës rrugore. 

Delegacioni i Ambasadës së Kinës vizitoi Bashkinë Korçë

Delegacioni i Ambasadës së Kinës vizitoi Bashkinë Korçë

Gjatë takimit me të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Kinës në Bashkinë e Korçës.

read more
Ambasadori i Republikës Çeke zhvilloi një vizitë zyrtare në Bashkinë e Korçës

Ambasadori i Republikës Çeke zhvilloi një vizitë zyrtare në Bashkinë e Korçës

Gjatë takimit, diplomati çek vlerësoi potencialin turistik dhe kulturor të Korçës si dhe garantoi bashkëpunimin në disa projekte.

read more
"FESTA E BIRRËS" në Korçë

"FESTA E BIRRËS" në Korçë

Eventi më i madh veror në Shqipëri.

read more
Drejt përfundimit ndërtimi i shkollës në fshatin Kamenicë

Drejt përfundimit ndërtimi i shkollës në fshatin Kamenicë

Këtë vit shkollor, nxënësit e shkollës do të kenë mundësinë të zhvillojnë procesin mësimor në ambjente bashkëkohore.

Inspektim i punimeve në fshatin Kamenicë

Inspektim i punimeve në fshatin Kamenicë

Drejt përfundimit rruga e brendëshme në fshatin Kamenicë.

read more
Ambasadorja e Francës Znj. Christina Vasak, zhvilloi një vizitë zyrtare në Bashkinë e Korçës

Ambasadorja e Francës Znj. Christina Vasak, zhvilloi një vizitë zyrtare në Bashkinë e Korçës

Gjatë takimit, Kryetari i Bashkisë së Korçës Sotiraq Filo dhe diplomatja e Francës, shprehën interesin e tyre për të intensifikuar marrëdhëniet me interes të përbashkët.

Festa e Lakrorit

Festa e Lakrorit

Një traditë e përvitshme, që ka për qëllim gjallërimin e jetës turistike, por edhe ruajtjen e traditës së gatimit tradicional, lakrorit në saç.

read more
Punime në fshatin Kuç i Zi, njësia administrative Bulgarec

Punime në fshatin Kuç i Zi, njësia administrative Bulgarec

Mbi 15 km rrugë mes parcelave në fshatrat e Korçës janë sistemuar për të lehtësuar punën e fermerëve.

read more
Shkolla Verore "Miqësia"

Shkolla Verore "Miqësia"

Për të 10-tin vit rradhazi, vogëlushët e qytetit të Korçës u bënë pjesë e ditëve verore plot argëtim.

read more
Ceremonia përmbyllëse e Simpoziumit Ndërkombëtar të Skulpturës dhe Arkitekturës 2017

Ceremonia përmbyllëse e Simpoziumit Ndërkombëtar të Skulpturës dhe Arkitekturës 2017

5 skulptura dhe Pavilione të reja i shtohen parkut të qytetit.

read more
 Vazhdojnë punimet në Voskopojë

Vazhdojnë punimet në Voskopojë

Voskopoja, së shpejti do të kthehet në fshatin turistik me infrastrukturën më të kompletuar në Shqipëri.

read more
Festivali i VI-të Ndërkombëtar i muzikës JAZZ

Festivali i VI-të Ndërkombëtar i muzikës JAZZ

Një atmosferë unike në Pazarin e Vjetër të Korçës.

read more
Ambasadorja e BE Romana Vlahutin vizitoi Korçën

Ambasadorja e BE Romana Vlahutin vizitoi Korçën

Ambasadorja Romana Vlahutin, ka vizituar Teatrin e ri, Pazarin e Vjetër, Muzeun e Artit Mesjetar, Muzeun Oriental "Bratko" dhe Shëtitoren "Fan Noli", investime të rëndësishme në qytetin e Korçës.

read more

Festa e Birrës 2017

Simpoziumi i Skulpturës 2017

Simpoziumi i Skulpturës 2017

Simpoziumi Ndërkombëtar i Skulpturës së Parkut, çeli edicionin e 8-të të tij në Korçë.

read more
Vizitë e Ambasadores së Republikës Federale të Gjermanisë

Vizitë e Ambasadores së Republikës Federale të Gjermanisë

Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri Sussane Schutz ka zhvilluar një takim në Bashkinë e Korçës.

read more
Shkolla verore "Miqësia"

Shkolla verore "Miqësia"

Për të 10-tin vit rradhazi sjell një verë ndryshe për 100 vogëlushë të qytetit.

read more
"Unaza e Vogël" në fshatin Çiflig

"Unaza e Vogël" në fshatin Çiflig

Drejt përfundimit të punës për asfaltimin e "Unazës së Vogël" në fshatin Çiflig.

read more
Gëzuar Fiter Bajramin !

Gëzuar Fiter Bajramin !

Mbarësi dhe begati!

"Teatri i Kukullave" në Korçë

"Teatri i Kukullave" në Korçë

Pas shumë vitesh, Korçës i rikthehet Teatri i Kukullave.

read more
Shtëpia e Flamurit

Shtëpia e Flamurit

Korçës i rikthehet Shtëpia e Flamurit, objekti monument kulture, ndërtesa ku Themistokli Gërmenji ngriti flamurin shqiptar dhe shpalli Krahinën Autonome.

read more
Teatri “Andon Zako Çajupi” në Korçë

Teatri “Andon Zako Çajupi” në Korçë

Tempulli i artit hapi dyert për publikun, me një shfaqje klasike, duke mirëpritur kështu edhe artistët e Teatrit të Operas dhe Baletit me “Liqeni i Mjellmave”.

read more
“Korça Riciklon”

“Korça Riciklon”

Është projekti i bashkisë i cili përfshin 5 lagjet e para të qytetit, lagjet 1,2,3,11,12 me rreth 3000 familje, që po bëjnë ndarjen e mbetjeve të riciklueshme që në burim.

read more
Takim me banorë të fshatit Porodinë.

Takim me banorë të fshatit Porodinë.

Vazhdojmë punën tonë për të krijuar kushte optimale në çdo fshat, pjesë e bashkisë së madhe.

read more
Rikonstruksioni i rrugës në fshatin Barç

Rikonstruksioni i rrugës në fshatin Barç

Një investim i shumëpritur për banorët.

read more
1 Qershori

1 Qershori

Festuam ditën e fëmijëve në Parkun "Rinia", mes aktivitetesh të shumta.

read more
"Panairi i Punës 2017"

"Panairi i Punës 2017"

30 biznese dhe institucione publike të qytetit, ofruan hapësira punësimi dhe programe praktikash profesionale për të gjithë pjesëmarrësit.

read more
Netët Korçare të Poezisë 2017 - Parada Konkurruese e Poetëve

Netët Korçare të Poezisë 2017 - Parada Konkurruese e Poetëve

"Netët e Poezisë", një aktivitet tradicional, i cili solli për dy netë rradhazi freskinë e poezisë dhe krijime të veçanta në qytetin e Korçës.

read more
Mbjellja simbolike e Pemës së Poezisë

Mbjellja simbolike e Pemës së Poezisë

Korça, kryeqëndra e artit dhe kulturës, ka bërë bashkë shkrimtarë dhe poetë të njohur nga e gjithë Shqipëria dhe me gjerë.

read more
Vizitë e diplomatëve të Ambasadës Bullgare në Bashkinë e Korçës

Vizitë e diplomatëve të Ambasadës Bullgare në Bashkinë e Korçës

Gjatë takimit me Ambasadorin Bullgar z.Dimitër Arnaudov, ish-presidentin Bullgar z.Roisen Plevneliev, eurodeputetin z.Andrej Kovaçev dhe Kryetarin e fondacionit "Kujtesa Bullgare" z.Milen Vrabesvski.

read more
Vazhdojnë punimet në shëtitore "Fan Noli"

Vazhdojnë punimet në shëtitore "Fan Noli"

Gjatë inspektimit të punimeve për rikonstruksionin e Shëtitores "Fan Noli". Infrastrukturë bashkëkohore, e përshtatshme për mjetet dhe këmbësorët,

read more
Takim me tregëtarët e gjësë së gjallë

Takim me tregëtarët e gjësë së gjallë

Shumë shpejt do të kemi tregun e ri të gjësë së gjallë, tek zona e ish thertores në Korçë.

read more
Vazhdon me intensitet puna për realizimin e Parkut Olimpik në Korçë

Vazhdon me intensitet puna për realizimin e Parkut Olimpik në Korçë

Parku Olimpik i Korçës, po merr jetë bashkë me Kompleksin Sportiv dhe Qytetin e ri të Fëmijëve.

read more
Dokumentari "Light" & Muzeu "Gjon Mili"

Dokumentari "Light" & Muzeu "Gjon Mili"

Prezantuam projektin për ndërtimin e Muzeut "Gjon Mili".

read more
Ditë e hapur në shtëpinë e foshnjës "Lulet e vogla"

Ditë e hapur në shtëpinë e foshnjës "Lulet e vogla"

Mbështetje dhe përkujdesje çdo ditë për këta vogëlushë.

Shkolla 9 vjeçare "Naum Veqilharxhi" çelur në vitin 1967

Shkolla 9 vjeçare "Naum Veqilharxhi" çelur në vitin 1967

Një aktivitet i veçantë me rastin e 50-vjetorit.

read more
Markata e re e Korçës

Markata e re e Korçës

Një projekt madhor, ku do të pozicionohen 170 njësi shitje me produkte autentike të rajonit juglindor.

read more
Vazhdojnë punimet në fshatin Dërsnik

Vazhdojnë punimet në fshatin Dërsnik

Drejt përfundimit ndërhyrja në kanalet kullues dhe ujitës.

read more
Projekte të reja në fshatin Shamoll

Projekte të reja në fshatin Shamoll

Pasi pastruam 3.5 km kanale ujitës dhe kullues, i dhamë zgjidhje ndërtimit të dy urave si një domosdoshmëri për banorët e këtij fshati.

read more
Aktiviteti" Ditët e Europës"

Aktiviteti" Ditët e Europës"

Një aktivitet i shkëlqyer me të rinjtë e gjimnazit "Themistokli Gërmenji", i cili përcolli mesazhin dhe ëndrrat e tyre për një të ardhme europiane.

read more
"Rrugicat me kalldrëm"

"Rrugicat me kalldrëm"

Një ekspozitë me punime të realizuara nga studentët e Universitetit Politeknik të Tiranës në bashkëpunim me Bashkinë Korçë.

read more
 5 Maji - Dita e Dëshmorëve të Kombit

5 Maji - Dita e Dëshmorëve të Kombit

Në ceremoninë përkujtimore në nderim të martirëve të rënë për atdheun. Respekt dhe vlerësim për sakrificën e tyre sublime.

Përurohet memoriali kushtuar masakrës gjatë Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare në fshatin Ravonik

Përurohet memoriali kushtuar masakrës gjatë Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare në fshatin Ravonik

Simbolet e kësaj lufte janë dëshmi, që transmetojnë në breza të kaluarën e lavdishme e cila është nder dhe krenari.

read more
Koncert me kitarë

Koncert me kitarë

Një mbrëmje e papërsëritshme nën tingujt magjikë të kitarës, luajtur me mjeshtëri nga artisti italian Pierluigi Clemente.

read more
"Korça vrapon, Korça bio, Korça shëndet, BËHU SI KORÇA!"

"Korça vrapon, Korça bio, Korça shëndet, BËHU SI KORÇA!"

Në parkun e qytetit, me zumba, ushtrime dhe një menu të pasur, përcollëm mesazhin për një shëndet më të mirë për vogëlushët.

read more
Nxënës të shkollës "Isuf Dalipi" Dvoran vizitë në institucionin e Bashkisë Korçë

Nxënës të shkollës "Isuf Dalipi" Dvoran vizitë në institucionin e Bashkisë Korçë

Të pritur nga kryebashkiaku Sotiraq Filo, vogëlushët sollën sugjerimet dhe dëshirat e tyre për disa nga projektet të cilat do t'u shërbejnë në të ardhmen.

read more
Identifikimi dhe nënshkrimi elektronik

Identifikimi dhe nënshkrimi elektronik

Bashkia e Korçës, një prej institucioneve ku shërbimet publike që kërkojnë qytetarët përfitohen më lehtë, falë sistemit elektronik.

read more
Finalja e spektaklit "Rin Show 2017"

Finalja e spektaklit "Rin Show 2017"

Një spektakël i vërtetë, ku të rinjtë e shkollave të mesme të qytetit sollën performanca të shumta, në zhanre të ndryshme të artit.

read more
Qendra e Re e Hemodializës në Korçë

Qendra e Re e Hemodializës në Korçë

Një shërbim jetik, me standarde për të gjithë qytetarët në nevojë të cilët do të marrin shërbimin e dializës pranë vendbanimit të tyre, në kushte më bashkëkohore, FALAS.

read more
Punime të reja në fshatin Çiflig

Punime të reja në fshatin Çiflig

Së shpejti, do të fillojë puna për rikonstruksionin e rrugës rrethuese të fshatit.

read more
Përfundoi rikonstruksioni i kopshtit nr. 11 në qytet

Përfundoi rikonstruksioni i kopshtit nr. 11 në qytet

Investuam për rinovimin e këtij ambjenti, ku ndjekin arsimin parashkollor 100 vogëlushë.

read more
"Rin Show 2017"

"Rin Show 2017"

Performanca e shkëlqyer e të rinjve nga shkollat "Sadik Dilka" dhe "Themistokli Gërmenji", ka përcjellë emocione të veçanta në edicionin e 10-të të "Rin Show".

"Rin Show 2017"

"Rin Show 2017"

Kolegji Preka ka përcjellë emocione të bukura, gjatë konkurrimit në "Rin Show"

Të rinjtë e Maliqit, pjesë e garës së konkursit "Rin Show 2017"

Të rinjtë e Maliqit, pjesë e garës së konkursit "Rin Show 2017"

Një atmosferë festive, rinore, ndryshe nga çdo vit tjetër.

Takim me banorët e lagjes 4 në qytet

Takim me banorët e lagjes 4 në qytet

Pas përfundimit të kanalizimeve, do të fillojë puna për shtrimin e dy rrugëve në këtë zonë.

read more
''Lëvizja për shëndet''

''Lëvizja për shëndet''

Një manifestim i bukur sportiv sot, nën moton ''Lëvizja për shëndet'', ku u demonstruan vlerat e vrapimit dhe të idealit oilmpik ''Sport për të gjithë''.

read more
Vazhdon konkursi i talenteve në Korçë "Rin Show 2017"

Vazhdon konkursi i talenteve në Korçë "Rin Show 2017"

Plot emocione rinore performanca e shkollës së mesme "Faik Konica".

Projekte të reja për fshatrat e Bashkisë së Korçës

Projekte të reja për fshatrat e Bashkisë së Korçës

Në Malavec dhe Shamoll, për të parë nga afër ndryshimin pas ndërhyrjeve për ndriçimin, rehabilitimin e rrugëve në fshat dhe parcela.

read more
Përmirësimi i infrastrukturës në lagjen 16 të qytetit

Përmirësimi i infrastrukturës në lagjen 16 të qytetit

Së shpejti do të fillojë puna tek pjesa e mbetur e blloqeve të banimit në këtë zonë të Korçës.

read more
Dita e Tokës

Dita e Tokës

Qyteti i ëndrrave tona, është ai ku të gjithë bashkë, kujdesemi për ta mbajtur pastër dhe për ta gjelbëruar.

read more
"Rin Show 2017"

"Rin Show 2017"

Për të 10-tin vit rradhazi, maratona e konkursit rinor midis shkollave të mesme të Korçës.

read more
Çdo ditë punë konkrete, në të gjitha fshatrat e Bashkisë Korçë

Çdo ditë punë konkrete, në të gjitha fshatrat e Bashkisë Korçë

Në Vinçan, sistemuam kanalet kulluese, nisëm punën për rehabilitimin e rrugës dhe së shpejti do të rindërtojmë shkollën ku zhvillojnë mësimin rreth 200 nxënës.

Takim me banorë të Lagjes 18

Takim me banorë të Lagjes 18

Për pak ditë do të fillojë investimi në rrjetin e kanalizimeve, sistemimi dhe asfaltimi i disa rrugëve në këtë lagje.

 "Panairi i Zejtarisë" në Pazarin e Vjetër të Korçës

"Panairi i Zejtarisë" në Pazarin e Vjetër të Korçës

Me të rinj, që ndjekin arsimin profesional, ministren Olta Xhaçka, zv.kryeministrin Niko Peleshi dhe zejtarë nga i gjithë qyteti, diskutuam projektet për promovimin dhe mbështetjen e zejtarisë.

read more
Ceremoni përkujtimore për studiuesen dhe bizantologen ruse Viktori Puzanova

Ceremoni përkujtimore për studiuesen dhe bizantologen ruse Viktori Puzanova

Për herë të parë, në ambjentet e Muzeut të Artit Mesjetar të Korçës u ekspozuan 32 punime, afreske dhe ikona të studiueses ruse.

read more
Kampionati i Shahut në Korçë

Kampionati i Shahut në Korçë

Të rinj të apasionuar pas sportit të shahut, në kampionatin e organizuar në ambientet e Qendrës Rinore.

read more
Punime në fshatrat Dërsnik dhe Pulahë

Punime në fshatrat Dërsnik dhe Pulahë

Urë e re dhe rikonstruksion i rrugës që lidh fshatrat Dërsnik dhe Pulahë.

read more
Një pikturë e re murale në Korçë

Një pikturë e re murale në Korçë

Një tjetër pikturë murale i ka shtuar ngjyrat qytetit, e realizuar nga piktori Toni Sulo dhe me mbështetjen e UNDP.

Gëzuar Pashkën!

Gëzuar Pashkën!

Mbarësi dhe Begati!

Pashkë tek Pazari i Vjetër!

Pashkë tek Pazari i Vjetër!

Panairi i artizanatit gjatë gjithë ditës do të ofrojë punimet më të veçanta, të realizuara me mjeshtëri nga artizanët Korçarë. Në mbrëmje Pazari i Vjetër i Korçës kthehet në epiqendrën e festimeve.

read more
Vazhdojmë punën për përmirësimin e infrastrukturës në tokat bujqësore

Vazhdojmë punën për përmirësimin e infrastrukturës në tokat bujqësore

Ndërhyrje për sistemimin e rrugëve mes parcelave në fshatrat Polenë dhe Qatrom, një përmirësim i ndjeshëm i infrastrukturës për fermerët.

read more
Projekte të reja për strehimin

Projekte të reja për strehimin

Dy pallate me 75 apartamente, po ndërtohen për familjet me nevojë strehimin.

read more
Panairi i Poçerisë

Panairi i Poçerisë

Tradita vazhdon me Panairin e Poçerisë tek sheshi i Katedrales.

read more
Avancojnë punimet tek Teatri "Andon Zako Çajupi"

Avancojnë punimet tek Teatri "Andon Zako Çajupi"

Drejt përfundimit punimet për shtëpinë e re të artit. Teatri "Andon Zako Çajupi", një investim bashkëkohor, i cili do ti japë një tjetër hov jetës kulturore në qytetin e Korçës.

Përmirësimi i infrastrukturës në tokat bujqësore

Përmirësimi i infrastrukturës në tokat bujqësore

Gjatë punës për sistemimin e rrugëve mes parcelave dhe rikthimin në funksion të kanaleve ujitëse dhe kulluese në njësinë administrative Bulgarec.

read more
Takim me të rinjtë e fshatit Ravonik

Takim me të rinjtë e fshatit Ravonik

Diskutuam së bashku me të rinjtë ndryshimet që janë bërë, falë ndërhyrjeve dhe punës së Bashkisë, në fshatin Ravonik dhe ndamë vizionin tonë afatgjatë për punën në vazhdim.

Shkolla “Raqi Qirinxhi” në Korçë

Shkolla “Raqi Qirinxhi” në Korçë

“Ditët e hapura”, një projekt i programit IADSA për Shkollat Qendra Komunitare.

read more
"Junior Show 2017"

"Junior Show 2017"

Shkolla "Ismail Qemali" fituese e spektaklit "Junior Show 2017".

read more
Kopshti Rom ¨Lulet e Vogla¨

Kopshti Rom ¨Lulet e Vogla¨

10 - vjetori i qendrës edukative për fëmijët Romë dhe Egjiptianë në Korçë.

read more
"Shakespeare in Love"

"Shakespeare in Love"

Një mbrëmje e mrekullueshme poetike, tinguj kitare, muzikë e zgjedhur, me artistët e mrekullueshëm tek ish Dyqani i Rakos.

read more
Korça Riciklon

Korça Riciklon

Bashkë me të rinj të qytetit, nisëm promovimin dhe ndërgjegjësimin e banorëve për projektin e ndarjes së mbetjeve të riciklueshme që në burim.

read more
Inspektim i punës në Landfilli i Përpunimit të Mbetjeve

Inspektim i punës në Landfilli i Përpunimit të Mbetjeve

Një investim madhor, i cili zgjidh përfundimisht problemin e grumbullimit dhe përpunimit të mbetjeve urbane për Korçën.

 

read more
Prezantimi i projektit të ujësjellësit të ri në fshatin Dvoran dhe Kamenicë

Prezantimi i projektit të ujësjellësit të ri në fshatin Dvoran dhe Kamenicë

Investimi me vlerën 1.2 mln euro do të bëjë të mundur zgjidhjen përfundimtare dhe furnizimin me ujë të pijshëm 24 orë, për 1000 familje.

read more
18 ditë për 18 lagje

18 ditë për 18 lagje

Për 18 ditë rradhazi, sipas një grafiku të përcaktuar, firma e pastrimit të qytetit dhe NSHP kanë nisur ndërhyrjen për pastrimin e zonave problematike në lagjet e Korçës.

read more
Dita Botërore e Shëndetit

Dita Botërore e Shëndetit

Inauguruam shtëpinë e re të mbështetur në qytetin e Korçës, për personat me probleme të shëndetit mendor.

read more
Shkolla "Mësonjëtore" tek "Junior Show"

Shkolla "Mësonjëtore" tek "Junior Show"

Për herë të parë vjen një aktivitet i cili promovon talentet e reja dhe i paraprin spektaklit madhështor "Rin Show".

read more
Më shumë libra për fëmijët

Më shumë libra për fëmijët

Dhuruam 230 libra artistikë për bibliotekën e shkollës 9-vjeçare "Nuçi Naçi" në qytetin e Korçës.

read more
Dita Botërore e Autizmit

Dita Botërore e Autizmit

Më shumë ndërgjegjësim, më shumë mbështetje për fëmijët dhe familjet e tyre!

 

read more
Inspektimi i punimeve në Voskopojë

Inspektimi i punimeve në Voskopojë

370 milion lek, është vlera e investimit nga Qeveria Shiptare përmes FZHR-së në Voskopojë.

read more
 Avancojnë punimet e shkollës së re në fshatin Kamenicë

Avancojnë punimet e shkollës së re në fshatin Kamenicë

Inspektuam ecurinë e punimeve të shkollës së re në fshatin Kamenicë, njësia administrative Mollaj.

read more
Shtohen 6000 fidanë të rinj në sipërfaqet e gjelbra

Shtohen 6000 fidanë të rinj në sipërfaqet e gjelbra

Filluam transformimin e kurorës së gjelbër të qytetit.

read more
Ndarja dhe riciklimi i mbetjeve

Ndarja dhe riciklimi i mbetjeve

Për herë të parë në qytet, ndarja e mbetjeve do bëhet në burim.

read more
Takim me Komisionin Këshillimor Qytetar Vendor

Takim me Komisionin Këshillimor Qytetar Vendor

Një bashkëbisedim me qytetarë që kanë vizion dhe duan të mundësojnë ndryshime pozitive në Korçë.

read more
Punime në fshatin Barç

Punime në fshatin Barç

Së shpejti do të nisim punën për rikonstruksionin e rrugës së fshatit përmes projektit i cili parashikon kanalizimet, asfaltimin dhe trotuaret.

read more
Avancojnë punimet tek zona sportive

Avancojnë punimet tek zona sportive

Gjatë inspektimit të punimeve për ndërtimin e terreneve sportive në qytetin e Korçës.

 

read more
Takim me të rinjtë e Qendrës Ndërkomunitare Shumëfunksionale

Takim me të rinjtë e Qendrës Ndërkomunitare Shumëfunksionale

Prezantuam projektin për integrimin e të rinjve që vijnë nga emigracioni dhe u njohëm me kërkesat e tyre për t'i mbështetur hap pas hapi. 

read more
Korça

Korça

Drejt një rekordi Guines për Shqipërinë, 900 nxënës nga shkolla të ndryshme të qytetit, sollën mesazhin më të ngrohtë, përmes kësaj performance masive.

Rigjenerimi dhe rehabilitimi i lulishteve

Rigjenerimi dhe rehabilitimi i lulishteve

Gjelbërim, ndriçim dhe stola të rinj, tek lulishtja "Vangjush Mio", në qendër të Korçës.

read more
"Dita e Hapur në Impiantin e Trajtimit të Ujrave të ndotura"

"Dita e Hapur në Impiantin e Trajtimit të Ujrave të ndotura"

Me studentë dhe nxënës të shkollave, një aktivitet simbolik, për të sensibilizuar publikun e gjerë lidhur me rëndësinë e trajtimit të ujrave të ndotura dhe shkarkimin e tyre të sigurt në mjedis.

read more
Ski edhe në pranverë

Ski edhe në pranverë

Gara Ndërkombëtare e skive "Marrëveshja e Miqësisë", në fshatin turistik të Dardhës.

read more
Vazhdon puna intensive për pastrimin e kanaleve kulluese dhe vaditëse

Vazhdon puna intensive për pastrimin e kanaleve kulluese dhe vaditëse

Fermerët e fshatit Kuç i Zi, këtë sezon do të kenë mundësi më të mira për vaditjen e të mbjellave dhe më shumë prodhim.

read more
Bashkia e Korçës, model i administratës së hapur për publikun

Bashkia e Korçës, model i administratës së hapur për publikun

Drejtoria e Përgjithshme e Taksave dhe Tarifave Vendore, Bashkia Korçë, me mbështetjen e USAID, ka hartuar një broshurë e cila informon banorët me saktësi, për detyrimet tatimore vendore.

read more
Vendosja e ndriçuesve në fshatrat Porodinë dhe Melçan

Vendosja e ndriçuesve në fshatrat Porodinë dhe Melçan

Si asnjëherë më parë, një hap konkret për zgjidhjen e këtij problemi për banorët.

read more
Verë të mbarë! Gëzuar!

Verë të mbarë! Gëzuar!

Një mbrëmje e veçantë me dekorin, muzikën, zjarret, gatimet tradicionale dhe shumë atmosferë.

read more
Avancojnë punimet në blv. "Fan Noli"

Avancojnë punimet në blv. "Fan Noli"

Lulishte, korsi biçikletash, sinjalistikë dhe ndriçues të rinj LED, për t'a kthyer këtë segment ndër më të standartizuarit.

read more
Ambasadori i Austrisë vizitoi Bashkinë e Korçës

Ambasadori i Austrisë vizitoi Bashkinë e Korçës

Diplomati austriak, ka vlerësuar Korçën si një model të zhvillimit të turizmit.

read more
Qendër e re e Markatës Ushqimore në Korçë

Qendër e re e Markatës Ushqimore në Korçë

Nënshkruam sot marrëveshjen për një Qendër të re të Markatës Ushqimore në Korçë.

read more
Punime për ndërtimin e Bashkisë së Re të Korçës

Punime për ndërtimin e Bashkisë së Re të Korçës

Avancojnë punimet për ndërtimin e Bashkisë së Re të Korçës.

read more
Inspektim i punës për vendosjen e ndriçuesve në fshatin Biranj

Inspektim i punës për vendosjen e ndriçuesve në fshatin Biranj

Brenda një muaji përfundojmë vendosjen e ndriçuesve në të gjithë fshatrat e Bashkisë Korçë.

read more
Gëzuar 8 Marsin!

Gëzuar 8 Marsin!

Dhuruam lule për gratë, nënat dhe vajzat në qytetin e Korçës.

read more
Gëzuar 7 Marsin!

Gëzuar 7 Marsin!

Një urim i ngrohtë për të gjithë mësuesit, në këtë ditë simbolike kushtuar punës së tyre të palodhshme.

read more
130 vjet më parë, Shkolla Shqipe nisi udhën e saj nga Korça

130 vjet më parë, Shkolla Shqipe nisi udhën e saj nga Korça

Në këtë përvjetor, Bashkia e Korçës nderon me titujt "Qytetar Nderi" dhe "Emblema e Artë" 35 personalitete të cilët me punën e tyre patriotike, dhanë një kontribut të madh në mësimin dhe përhapjen e gjuhës shqipe. 

read more
Urim i përzemërt për mësuesit në pension, në këtë ditë të shënuar!

Urim i përzemërt për mësuesit në pension, në këtë ditë të shënuar!

Kryebashkiaku Sotiraq Filo i uron 7 Marsin mësueses Smaragda Kovaçi.

read more
Vazhdon puna për ndriçimin e të gjithë fshatrave të Bashkisë Korçë.

Vazhdon puna për ndriçimin e të gjithë fshatrave të Bashkisë Korçë.

700 ndriçues LED, janë vendosur deri tani në fshatrat Çiflig, Shamoll, Neveçisht, Kuç i Zi, Belorta, Malavec, Barç dhe Lumalas.

read more
Punime për rikonstruksionin e rrugës në fshatin Lubonjë

Punime për rikonstruksionin e rrugës në fshatin Lubonjë

Çdo ditë dërhyrje konkrete për të përmirësuar infrastrukturën dhe qarkullimin, në të gjithë fshatrat e Bashkisë Korçë.

read more
"Dita e Verës"

"Dita e Verës"

Në Pazari i Vjetër i Korçës, çelëm Ditët e Verës me një festë si asnjëherë më parë.

read more
Pastrimi dhe sistemimi i kanaleve në tokat bujqësore

Pastrimi dhe sistemimi i kanaleve në tokat bujqësore

Vazhdojmë punën në Ravonik, për rehabilitimin e 12 km kanale të dyta dhe të treta.

read more
"Unë, qyteti im dhe e ardhmja"

"Unë, qyteti im dhe e ardhmja"

Zhvilluam një diskutim të hapur, me gjimnazistë të qytetit për sfidat dhe rolin e të rinjve në zhvillimin e Korçës.

Takim i hapur për prezantimin projektit të Bashkisë së Re dhe Qendrës Shumëfunksionale të Artit, Kulturës dhe Inovacionit

Takim i hapur për prezantimin projektit të Bashkisë së Re dhe Qendrës Shumëfunksionale të Artit, Kulturës dhe Inovacionit

Zhvilluam një takim të hapur me studentët dhe të rinjtë e qytetit për prezantimin e dy prej projekteve më të rëndësishme për Korçën.

read more
Vazhdojnë ndërhyrjet për rehabilitimin e kanaleve në tokat bujqësore

Vazhdojnë ndërhyrjet për rehabilitimin e kanaleve në tokat bujqësore

Gjatë punës për pastrimin e përroit të Boboshticës.

read more
Kompleksi Shumëfunksional, Sportiv dhe Kulturor

Kompleksi Shumëfunksional, Sportiv dhe Kulturor

Vazhdon puna për ndërtimin zonës sportive të Korçës.

read more
Ministre e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes zhvilloi disa takime pune në Korçë

Ministre e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes zhvilloi disa takime pune në Korçë

Midis të tjerash, Znj. Milva Ekonomi ka inspektuar nga afër sinjalistikën turistike në qytetin e Korçës.

read more
Ambasadorja Romana Vlahutin vizitoi Korçën

Ambasadorja Romana Vlahutin vizitoi Korçën

Bashkia Korçë është përzgjedhur mes 4 bashkive në vend për të qenë pjesë e projektit pilot të BE, për stimulimin e turizmit.

read more
Ndriçim i përmirësuar në fshatra

Ndriçim i përmirësuar në fshatra

1000 ndriçues të rinj po vendosen në të gjitha fshatrat e Korçës.

read more
Qendra e Artit, Kulturës dhe Kreativitetit

Qendra e Artit, Kulturës dhe Kreativitetit

Nisi puna për ndërtimin e godinës së re në qendër të qytetit që do të shërbejë si Bibliotekë dhe Galeri Arti.

read more
Shtohen mjetet e punës për Bashkinë e Korçës

Shtohen mjetet e punës për Bashkinë e Korçës

3 eskavatorët e rinj, në shërbim të banorëve, për ta bërë sa më efektive punën e tyre në sektorin bujqësor.

read more
Punime në rrugët e fshatit Mborje dhe Drenovë

Punime në rrugët e fshatit Mborje dhe Drenovë

Nisëm ndërhyrjen në rrugët e fshatit Mborje dhe Drenovë, duke përmirësuar shërbimin dhe kushtet e jetesës për banorët.

read more
Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë nominohet për çmimin Building of the Year 2017 (Ndërtesa e Vitit 2017).

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë nominohet për çmimin Building of the Year 2017 (Ndërtesa e Vitit 2017).

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, falë godinës së re të financuar nga Programi Kombëtar i Zhvillimit Urban, pas endjes së koleksionit për çerek shekulli nëpër depo plot pluhur e asnjë standard sigurie, u nominua nga ArchDaily (portali më i madh i arkitekturës në botë) për çmimin Building of the Year 2017 (Ndërtesa e Vitit 2017). 

Këshilli Kombëtar i Territorit ka miratuar në unanimitet të plotë Planin e Përgjithshëm Vendor (PPV) 2016-2031 për Bashkinë Korçë.

Këshilli Kombëtar i Territorit ka miratuar në unanimitet të plotë Planin e Përgjithshëm Vendor (PPV) 2016-2031 për Bashkinë Korçë.

Në 15 vitet në vijim, ky plan do të ofrojë një vizion të zhvillimit të territorit në përputhje me Planin e Përgjithshëm Kombëtar, duke garantuar një zhvillim të qëndrueshëm bazuar në shfrytëzimin e hapësirës, burimeve që ajo ofron dhe traditës së zonës.

read more
Përfaqësuesja e Misionit USAID në Shqipëri vizitoi Bashkinë Korçë

Përfaqësuesja e Misionit USAID në Shqipëri vizitoi Bashkinë Korçë

Znj. Catherine Johnson gjatë takimit me Kryetarin e Bashkisë Sotiraq Filo, shprehu vlerësimet dhe mbështetjen për bashkëpunimin e mëtejshëm për realizimin e projekteve të tjera.

read more
Ndërhyrje për rehabilitimin e kanaleve kulluese dhe sipërfaqeve të gjelbra

Ndërhyrje për rehabilitimin e kanaleve kulluese dhe sipërfaqeve të gjelbra

Gjatë punës për hapjen e kanalit që bën të mundur kullimin e rrugës në fshatin Lavdar.

read more
Pazari i Vjetër i Korçës - Ansambël Unik i Shqipërisë

Pazari i Vjetër i Korçës - Ansambël Unik i Shqipërisë

1.7 milion dollarë po investohen për restaurimin e fazës finale të tij.

read more
Skulptura e Parkut 2017

Skulptura e Parkut 2017

Ka filluar puna për organizimin e edicionit të 8-të të Simpoziumit Skulptura e Parkut 2017.

read more
Mobilizim ndërinstitucional për të përballuar të ftohtin

Mobilizim ndërinstitucional për të përballuar të ftohtin

Bashkia Korçë me bashkëpunimin e TAP dhe Kryqin e Kuq Korçë ka nisur shpërndarjen e pakove me ndihma në zonën e Vithkuqit dhe do të vazhdojë edhe në njësitë e tjera administrative.

read more
Vazhdon kujdesi për familjet në nevojë për të përballuar dimrin

Vazhdon kujdesi për familjet në nevojë për të përballuar dimrin

Pranë familjeve në nevojë me ndihma ushqimore, veshmbathje dhe dru zjarri.

read more
Ambasadorja Hollandeze vizitoi Bashkinë e Korçës

Ambasadorja Hollandeze vizitoi Bashkinë e Korçës

Rëndësi të veçantë në këtë takim patën diskutimet për përfshirjen e Korçës në paketat turistike si një qytet interesant, me qëllim rritjen e impaktit tek turistët e huaj.

read more
Furnizimi me dru zjarri i familjeve në nevojë

Furnizimi me dru zjarri i familjeve në nevojë

Siguruam ngrohjen për familjet në nevojë në këto ditë të ftohta dimri.

read more
Shëtitore "Fan Noli", një aks i konceptuar ndryshe në qytetin e Korçës.

Shëtitore "Fan Noli", një aks i konceptuar ndryshe në qytetin e Korçës.

Së shpejti pritet të fillojë projekti për rikonstruksionin e shëtitores Fan S.Noli”, një nga akset më të rëndësishëm në qytetin e Korçës, që shtrihet nga kryqëzimi i rrugës së Mborjes deri tek pazari i vjetër i Korçës.

read more

Latest News

100 vjetori i krijimit të shkollës së parë shqipe në fshatin Dardhë 16-08-2017
Me këtë rast, u mbajt konferenca përkujtimore - shkencore për themelimin e shkollës së parë në gjuhën shqipe në Dardhë "1917-2017".
Vazhdon puna për ndërtimin e rrugës në fshatin Belorta 12-08-2017
Projekti përfshin ndërtimin e rrugëve në 8 fshatra të Bashkisë Korçë me qëllim përmirësimin e ndjeshëm të infrastrukturës rrugore. 
Delegacioni i Ambasadës së Kinës vizitoi Bashkinë Korçë 12-08-2017
Gjatë takimit me të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Kinës në Bashkinë e Korçës.
Ambasadori i Republikës Çeke zhvilloi një vizitë zyrtare në Bashkinë e Korçës 12-08-2017
Gjatë takimit, diplomati çek vlerësoi potencialin turistik dhe kulturor të Korçës si dhe garantoi bashkëpunimin në disa projekte.
Drejt përfundimit ndërtimi i shkollës në fshatin Kamenicë 09-08-2017
Këtë vit shkollor, nxënësit e shkollës do të kenë mundësinë të zhvillojnë procesin mësimor në ambjente bashkëkohore.
Inspektim i punimeve në fshatin Kamenicë 08-08-2017
Drejt përfundimit rruga e brendëshme në fshatin Kamenicë.